Tänään rakennusmiehet tulevat hakemaan meiltä pois kylpyammeen. Jos sitä olisi käytetty edes joskus, kylmimpänä talvena, sen lähtö olisi selvästi haikea. Hyvästit jollekin, joka on palvellut.
Mutta nyt on kuin talosta vietäisiin pois esine, jota ei koskaan uskallettu ottaa omaksi. Ei siitä tullut kuvan kaltainen unelma mihin paeta arkea. Amme oli vain ollut lupaus rentoutumisesta, jota ei koskaan lunastettu - vähän kuin huone, jossa ei koskaan uskallettu nukkua.
Pelko vanhan talon vieläkin iäkkäämmän kaivon pumpusta on ollut kuin pieni, sitkeä varjo arjessa. Se on mennyt rikki jo kahdesti. Ammeen täyttäminen olisi vienyt puoli hermostunutta päivää. Kestäisikö pumppu edes?
Niinpä kun miehet tulevat tunnin kuluttua ja kantavat ammeen ulos, tunne ei ole menetys vaan kevennys. Jotain turhaa poistuu talosta. Tilalla on jo kaakeloitu suihkutila sekä valmiina itse suihku! Voimme asettaa sinne vaikka kuinka ylellisen suihkutuolin, ja siellä voin myös kuivattaa pyykkiä telineessä.
Vihdoinkin!
Tottakai huomaan kuinka ukko suree salaa.
Yo también quite la bañera sin haberla usado, para bañarme, ya que si use la ducha. Aunque tengo los cartílagos de la rodillas desgastados aun podía entrar, de echo cuando viajo hay hoteles que aun las tienen y mi hermana también la tiene.
VastaaPoistaPero creo que a partir de cierta edad es mejor el plato de ducha.
Saludos.
Sielläkin on vesipula. Pielinen ei kuulu säännöstelyn piiriin, ja voimayhtiöt juksuttivat vettä niin paljon, että laiturit jäivät yli metrin vedenpinnan yläpuolelle ja saariin pääsi jo kävelemällä. Monelta kuivui jo kaivot kokonaan. Onneksi nyt on ollut rankkasateita, vaikka veden juoksutus taitaa vesipulasta huolimatta jatkua
VastaaPoista