lauantai 18. huhtikuuta 2026

Hannah Ahrendt ja ajattelu

 























Hannah Arendt (1906–1975) oli saksalais - yhdysvaltalainen filosofi ja poliittinen teoreetikko, jonka ajattelu keskittyi totalitarismiin, valtaan, pahaan ja toimintaan. Hänen tunnetuimmat lausumansa liittyvät usein pahuuden arkipäiväistymiseen ja ajattelun merkitykseen.

Kuulutko sinä niihin jotka pitävät ajattelua kysymyksinä - tai mitä kysymyksiä hänen ajatuksensa herättävät sinussa?

Tässä 'katsauksessa' Ahrendtin mielipiteet on revitty irti asiayhteyksistä. Eihän hän ollut mikään järjestelmäfilosofi vaan hänelle keskustelu syntyi aiheesta kuin aiheesta, ja monet mielipiteet ovat yleistettävissä vielä tänäänkin. Ja järjestelmällisyys, kuka tarvitsee sellaista ja mihin?

 ”Minulle on tärkeää ymmärtäminen. Kirjoittaminen on minulle yritystä etsiä ymmärrystä, ymmärtämisen prosessia.

"Pahan suurin vihollinen on ajattelun puute." 

"Totuuden kertominen ei koskaan ole poliittisesti tarkoituksenmukaista, eikä valehtelu ole koskaan perimmiltään poliittisesti vahingollista."

"Toiminta on se inhimillinen toiminta, joka vastaa syntymän tosiasiaa, ihmisen saapumista tähän maailmaan."


Pidän yhä Hannah Ahrendtin ajatuksista. Niissä on jotakin terävää. Silti hänen ilmaisunsa jäävät leijumaan ilmaan pehmeinä kuin höyhenet - kauniita, mutta vaikeita ottaa kiinni.

Äskettäin bussissa istuessani rupesin tuumimaan Ahrendtin lausetta, jonka olin kirjoittanut taskuallakkaan. “Ajattelu on keskustelua itsensä kanssa.” Kuulosti viisaalta, mutta en keksinyt mitä keskustelua olisi pitänyt käydä.

Silti jokin Ahrendtin sanoissa puri. Ehkä ajattelu ei ollutkaan suurten filosofien yksinoikeus. Ehkä se oli pysähtymistä, katsomista, huomaamista. Ehkä ei tarvinnut “soveltaa” juuri Ahrendtia elämäänsä, vaan antaa sen olla paikka missä ajatukset saavat kulkea.

En edes huomannut että keskustelu itseni kanssa oli juuri käynnistynyt.


Ei kommentteja:

Lähetä kommentti